Slovesna prireditev ob 30. obletnici reforme lokalne samouprave
V teh 30. letih smo bili priča izjemnemu napredku na področju lokalne samouprave in v tem času so občine v Sloveniji dosegle izjemne izboljšave infrastrukture, kar vključuje gradnjo in obnovo vrtcev, šol, zdravstvenih centrov, cest, vodovodov in kanalizacij ter kulturnih ustanov in drugih javnih objektov, pomembnih za kvalitetno in varno življenje občank in občanov. Občine se vseskozi osredotočamo na izboljšanje storitev za ljudi, kar vključuje izboljšanje dostopa do zdravstvenih storitev, izobraževanja, socialne varnosti in drugih ključnih življenjskih potreb. Velik napredek je opaziti na področju vključenosti občank in občanov v lokalno politiko s pomočjo različnih sodobnih orodij in modelov, kot je participativni proračun, s čimer občanke in občani neposredno sodelujejo v procesu vodenja lokalne skupnosti. Lahko smo dodatno ponosni na vse večjo transparentnost in odprtost dela občinskih uprav in občinskih svetov, občine pa so vse bolj zavezane tudi trajnostnim praksam: uvajanju zelenih tehnologij, spodbujanju recikliranja, zmanjševanju odpadkov, ponovni uporabi, družbeni odgovornosti in očitnemu zmanjševanja uporabe neobnovljivih virov energije. Ne nazadnje pa smo v Sloveniji priča tudi izjemnemu razvoju gospodarstva, kjer so občine igrale ključno vlogo pri njegovem spodbujanju na lokalni ravni: spodbujanje podjetništva, privabljanje naložb in ustvarjanje delovnih mest. Lokalna samouprava je torej postala gonilo razvoja in obenem nosilni steber demokracije v Sloveniji.
V luči teh dosežkov ni povsem nepomembno omeniti tudi vloge Skupnosti občin Slovenije v procesu razvoja lokalne samouprave. Tudi s pomočjo njene ustanovitve leta 1992, kot prve tovrstne organizacije v Sloveniji, se je razvijala lokalna demokracija, saj je s svojim predanim delom botrovala marsikateri spremembi v smeri sodobnih lokalnih skupnosti po vzoru tujine, kreiranju razvojnih priložnosti za lokalne skupnosti ter za spodbujanje dialoga med občinami in državo. Za ta trud, vlogo in prizadevanja je prejela tudi posebno priznanje predsednika Republike Slovenije, Boruta Pahorja.
Tem dosežkom navkljub, pa nas čaka še veliko izzivov in priložnosti v prihodnosti. Hitre družbene, naravne, gospodarske in tehnološke spremembe zahtevajo nenehno prilagajanje in inovacije tudi na področju lokalne samouprave. Pomembno je, da v občinah ohranjamo visoke standarde transparentnosti, odgovornosti in participacije ter se hkrati prilagajamo novim potrebam in pričakovanjem našega prebivalstva.
Danes je priložnost, ko se lahko ozremo na pot, ki smo jo prehodili doslej in razmislimo o tem, kako lahko še naprej gradimo boljšo prihodnost za naše občanke in občane, državljanke in državljane, skozi boljšo, sodobno in ljudem odgovorno lokalno samoupravo. Pozabiti ne smemo pa tudi, da je odpornost naše države na krizne razmere in nadaljnji razvoj standardov demokracije, vladavine prava, človekovih pravic in svoboščin, pogojena s čim večjo stopnjo administrativne, finančne in pravne avtonomije lokalne samouprave. To je mogoče zgolj in izključno na osnovi tesnega sodelovanja, iskrenega partnerskega odnosa ter s strpnostjo in upoštevanjem temeljnega dostojanstva med državno in lokalno ravnjo. Prepričan sem, da gre to sodelovanje prav v tej smeri, seveda pa nikoli ne smemo zanemariti možnosti za nadaljnje izboljšave ".