Projekt Zeleni prehod Občine Kočevje primer dobre prakse energetske politike na lokalni ravni
Projekt zelenega prehoda smo v Občini zagnali pred približno dvema desetletjema, ko smo v sodelovanju s Komunalo Kočevje začeli uvajati prve ukrepe prehoda na obnovljive vire energije.
Glavni cilji projekta so bili zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv, doseganje energetske varnosti, ohranjanje stabilnih cen ogrevanja za prebivalce, poslovne odjemalce in odjemalce procesne toplote, ustvarjanje novih delovnih mest za lokalne kmete in gospodarstvenike in razvoj gozdno-lesne verige.
V sodelovanju s podjetjem Kočevski les, ki je v stoodstotni lasti Komunale Kočevje in upravlja 3.400 hektarjev gozdov v lasti Občine Kočevje, smo uspeli vzpostaviti lesno–gozdno verigo, v katero smo posredno ali neposredno vključili veliko podjetij, kmetov in drugih lokalnih partnerjev. V Kočevskem lesu s pomočjo obnovljive toplote zvišujejo dodano vrednost lesa s sušenjem žaganih desk, hkrati pa lesne ostanke iz gozdov in iz lesnopredelovalne dejavnosti uporabljajo kot gorivo.
V krožno gospodarstvo smo v preteklih letih vključili tudi druga lokalna podjetja, med drugim Melamin, Žago Pogorelec in Marumi Group International, ki je v Občini postavil obrat za proizvodnjo lesenih pelet.
Na daljinsko ogrevanje na lesno biomaso je zdaj v Kočevju priključenih 1.389 stanovanj, šole, vrtci, knjižnica, športne dvorane, občinska stavba, zdravstveni dom, urgenca in dom starejših občanov. Priključenih je tudi 24 drugih objektov, kot so trgovine, gostilne, banke in drugi poslovni prostori. Med večjimi podjetji so na daljinsko ogrevanje priklopljeni Yaskawa, Koles, Kočevski les, Kolektor, Rotis, Elektro Ljubljana enota Kočevje in dve enoti Podjetniškega inkubatorja Kočevje.
Komisija za energetske nagrade Financ ocenjuje, da je projekt Zeleni prehod Občine Kočevje primer dobre prakse energetske politike na lokalni ravni. Pri razvoju smo izhajali iz lokalnih naravnih prednosti in zgradili lokalno gozdno-lesno verigo ter lokalno verigo oskrbe z biomaso. Pri tem smo ustvarili nova delovna mesta v lokalnem okolju, ki jih sicer ne bi bilo. S prehodom na obnovljive vire energije smo postali neodvisni od nihanja cen energentov na svetovnih trgih. Vzdržne in sprejemljive cene energije so pomembne za gospodinjske uporabnike, pa tudi za gospodarstvo.
Ko smo se v prejšnjem desetletju lotili načrtnega privabljanja podjetij, je bil pomemben del celostne strategije privabljanja naložb tudi zagotavljanje učinkovitega ogrevanja in energije za proizvodne procese, ki sta pomemben proizvodni strošek. Uspelo nam je zmanjšati število dnevnih migracij v Ljubljano in Novo mesto, ustvariti nova delovna mesta in zajeziti beg možganov.