1. MAREC - DAN CIVILNE ZAČITE
V Sloveniji od leta 1992 vsak 1. marec obeležujemo dan Civilne zaščite, katerega namen je v javnosti krepiti zavest o pomenu in vlogi Civilne zaščite pri varstvu pred različnimi nesrečami, kar smo v zadnjih letih žal večkrat občutili.
Ob razmerah, ko nas ogrožajo naravne in druge nesreče, pripadniki in pripadnice sil zaščite, reševanja in pomoči poskrbijo za učinkovito ukrepanje, varujejo človeška življenja, skrbijo za naše premoženje in preprečujejo usodne posledice za okolje. Za to pogumno in nesebično delovanje se vsem iskreno zahvaljujemo.
OB DNEVU CIVILNE ZAŠČITE
VOŠČILO POVELJNIKA OBČINSKEGA ŠTABA CIVILNE ZAŠČITE
Imeti dobro zgrajen in učinkovit sistem varstva ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter okolja pred naravnimi in drugimi nesrečami je želja in cilj vsake skupnosti. To je tudi predpogoj, da se v določeni sredini dela predvsem strokovno in preventivno, da do nesreč ne pride, če pa do njih že pride, da so posledice čim manjše in prizadenejo čim manj ljudi. Zaradi tega se tudi organizira sistem civilne zaščite, ki je v bistvu namensko organiziran sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Civilna zaščite obsega organe vodenja, enote in službe za zaščito, reševanje in pomoč, zaščitno in reševalno opremo ter objekte in naprave za zaščito, reševanje in pomoč.
O pomembnosti sistema zaščite in reševanja za varnost ljudi in premoženja v svetu govori tudi dejstvo, da so se članice Mednarodne organizacije civilne zaščite dogovorile, da se en dan v letu določi za svetovni dan civilne zaščite. To se je zgodilo na zasedanju Generalne skupščine leta 1990, ko je bila sprejeta ustanovna listina ICDO (internacional civil Defence Organization) in 1. marec določen za Svetovni dan Civilne zaščite.
Tudi naša država vsako leto na primeren način opozori na pomen tega datuma in pomen Civilne zaščite. Na ta se dan Republiški štab za civilno zaščito zahvali najbolj zaslužnim in prizadevnim na področju zaščite in reševanja s podelitvijo priznanja v skladu s 13. členom Uredbe o priznanjih in nagradah na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami (U.list RS, št.64/95). Med dobitniki priznanj Republiškega štaba za civilno zaščito najdemo vsako leto tudi posameznike, organizacije ali pravne osebe iz naše občine. Priznanja se podeljujejo tako na državni proslavi kot tudi na regijskih proslavah.
Seveda pa aktiviste CZ ne moremo omejiti samo na dobitnike priznanj. Ogromno je posameznikov ali organizacij, ki so bili (ali bodo) ravno tako aktivni in lahko se zgodi, da jih bomo v naslednjih letih omenjali kot zaslužne nagrajence. Vsak, ki je obveznik civilne zaščite ali prostovoljno prispeva po svoji moči k izboljšavi sistema varstva in reševanja, je zelo pomemben za uspešno delo celote in veseli smo vsake aktivnosti.
Zato vsem posameznikom in posameznicam, ki delujejo v enotah Civilne zaščite in vsem drugim, ki delujejo v sistemu zaščite in reševanja iskreno čestitam ob dnevu Civilne zaščite in se zahvaljujem za vloženi trud oz. prispevek vsakega posameznika pri razvoju in krepitvi sistema zaščite in reševanja v naši občini.
POVELJNIK OŠCZ
Antun GAŠPARAC, univ. dipl. inž. grad.