Poziv delodajalcem - izvajanje preventivnih ukrepov za preprečitev širjenja korona virusa
Spoštovani,
v zadnjem obdobju se dnevno srečujemo z zaskrbljujočimi podatki o ponovnem širjenju korona virusa v naši državi. Tako smo v sredo imeli prvič več kot tisoč aktivnih primerov okužb v Sloveniji. Tudi naša občina ni izolirano območje v naši državi in trenutno imamo evidentiranih 6 aktivnih primerov okužb, kar sicer ni veliko, je pa zaskrbljujoče dejstvo, da vir okužb trenutno obolelih ni znan oziroma ga ni mogoče določiti. Vse to nam pove, da virus kroži med nami. Zato moramo vsi v našem prostoru nujno začeti resno izvajati preventivne ukrepe z osnovnim ciljem preprečitve škode, ki nam jo ta virus lahko povzroči.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) najnovejši epidemiološki podatki kažejo, da se okužba z novim korona virusom vedno pogosteje pojavlja v delovnih organizacijah in to v skupkih več zaposlenih, kar lahko privede do hitrega in obsežnega širjenja bolezni v kolektivu. Tveganje predstavljajo tudi delavci, ki obiskujejo oziroma se vračajo z dopustov iz bolj ogroženih držav. Zato je nujno treba izvajati zaščitne ukrepe, če ti še niso bili uvedeni, oziroma so bili, po uspešnem delovanju v spomladanskem času, opuščeni.
Največ lahko naredimo sami, ker sami najbolj poznamo svoj kolektiv in delovni proces, lahko pa se v pripravo preventivnih ukrepov vključijo tudi izvajalci medicine dela in varnostni inženirji. Še vedno velja za najučinkovitejšo zaščito nekaj preprostih ukrepov, ki so vsem že dolgo znani. Če bomo dosledno izvajali higieno rok in prostorov, vzdrževali ustrezno medsebojno razdaljo (najmanj 1,5 metra) in nosili zaščitne maske, bomo naredili veliko za zaščito nas samih in tudi vseh tistih, ki pridejo v stik z nami. Zato je potrebno spodbujati vse zaposlene, da se teh enostavnih ukrepov dosledno držijo oziroma jih izvajajo. V primeru pojava tveganega stika ali okužbe je nujno posredovanje informacij pristojnim zdravstvenim službam oziroma predstavnikom civilne zaščite. Čim hitrejše izoliranje stika je bistvenega pomena. Ker so epidemiološke službe zaradi skokovitega povečevanja potrjenih primerov okužb prezasedene, se bo treba v lokalnem okolju nujno odzivati samoiniciativno in v tem pogledu vam želimo izdatno pomagati pri načrtovanju ukrepov. Korona virus je gospodarstvu naredil že veliko škode in potrebno bo kar nekaj časa, da le-to pride na nivo delovanja pred pojavom tega virusa. Zato si nihče ne želi ponovnega zapiranja dela proizvodnje ali celih proizvodnih obratov.
Odgovorni na Občini Kočevje in v Štabu CZ tekoče spremljamo dogajanja, povezana s širjenjem korona virusa tako v naši občini kot tudi v bližnji okolici in nekoliko širše. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da omejimo nevarnost, ki jo ta virus prinaša. Seveda se zavedamo, da je uspešnost našega dela odvisna od sodelovanja čim večjega števila deležnikov v našem prostoru, od upoštevanja navodil, predvsem pa od medsebojnega zaupanja ter hitrega in učinkovitega obveščanja, ki lahko pripomore k pravilnemu ukrepanju. Verjamemo, da skupaj zmoremo narediti najboljše za naše lokalno okolje.
Lep pozdrav in vse dobro,
Antun Gašparac
poveljnik Štaba Civilne zaščite Občine Kočevje