Čiščenje jam na Kočevskem
Čiščenje jam na Kočevskem
Spomladi je navada, da se ljudje lotimo urejanja okolja, pospravljanja vrtov, hiš, stanovanj – v glavnem, večino ljudi zajame mrzlica, ki jo poznamo pod imenom spomladansko čiščenje. To spomladansko čiščenje pa smo v Sloveniji že pred leti razširili iz svojih domov in vrtov tudi na naravo – gozdove, travnike in rečne bregove.
Občina Kočevje je v okviru projekta LIFE Kočevsko v mesecu aprilu organizirala tudi čiščenje treh jam in sicer Schaffeichloch pri Koprivniku ter Vodni jami 1 in 3 pri Klinji vasi.
Tako so v vikendu med 2. in 3. aprilom očistili jamo Schaffeichloch jamarji iz jamarskega društva Novo mesto. Po grobi oceni je bilo v jami za 55 m3 odpadkov, zato so ocenili, da se bo jamo čistilo dva dneva. Predpriprava je bila že v petek, 1. aprila, ko so jamarji pripravili vse potrebno za neovirano čiščenje. Komunala Kočevje pa je na prizorišče že pripeljala 3 kontejnerje. Problem pri tej jami je, ker je to dvostopenjsko brezno, globoko približno 20 m in je za izvlek smeti potrebna vrvna tehnika in je čiščenje zelo zahtevno. Pri čiščenju takšnih jam morajo biti prisotni izurjeni jamarji s precej izkušnjami.
V sobot zjutraj se je začelo za res. Čistiti so začeli že ob 7 uri zjutraj. Pri izvleku smeti so si pomagali s kamionom z dvigalom. Manjše smeti so naložili v plastične sode, večje – kot recimo traktorske gume – so izvlekli direktno. S pomočjo roke dvigala so odpadke tudi sortirali – ločili so železo od komunalnih odpadkov, posebej pa so odlagali tudi embalažo.
Iz jame so odstranili za 25 m3 odpadkov. Ker je bilo odpadkov skoraj za polovico manj, kot jih je bilo ocenjenih so s čiščenjem zaključili že v soboto. Na srečo v tej jami ni bilo mrhovine in strupenih odpadkov, ki bi se lahko raztapljali v vodi. Z delom so končali v sobot, zadnje smeti so potegnili iz jame že v mraku o pol 9 zvečer.
Naslednji dve jami, Vodno jamo 1 in Vodno jamo 3 pri Klinji vasi, so na lepo sončno in toplo nedeljo, 17 aprila 2016, očistili jamarji iz Društva za raziskovanje jam Ljubljana.
Akcije se je udeležilo 19 njihovih članov ter gost jamar iz Hrvaške. Ti dve jami sta za čiščenje manj zahtevni od globokih brezen, vendar je vseeno veliko dela. Vse smeti je potrebno namreč iz dna vrtače, kjer je vhod v jamo dvigniti do vrha. To so naredili kar na roke, s pomočjo škripca, pri Jami 3 pa so naredili verigo in so manjše odpadke naložili v vedra in jih po rokah dvignili do vrha vrtače. Odstranili so 9 m3 komunalnih in gradbenih odpadkov in 1 m3 meter salonitnih plošč, ki so nevarne za okolje. Našli so tudi dva akumulatorja, ki spadata med strupene odpadke. Največ je bilo plastike (od bal, embalaža…), bele tehnike (štedilnik, pralni stroj…), našli pa so tudi ostanke mrhovine.
Izven predvidenega okvira projekta čiščenja so se s pomočjo neoprenske obleke podali tudi po toku navzdol v notranje dele Vodne jame 1 in od tam izvlekli nekaj večjih kosov odpadkov (večji bidon, avtomobilske pnevmatike, ipd.). Žal jih je pri tem oviral sorazmerno visok vodostaj, ki pa je normalen za ta letni čas.
Presenetilo nas je, da kljub organiziranemu odvozu in brezplačnemu odvzemu smeti na Komunali v Mozlju, v jamah konča še toliko odpadkov. Razumemo, da so v jamah stari odpadki, ko še ni bilo odvoza in so bile jame vaška smetišča. Vendar to, da ljudje še v 21. stoletju vozijo smeti v jame, s tem, da odvzem teh smeti hkrati plačajo pri položnici za Komunalo, to je skregano z vsako logiko.
Marija Mihelič