Župan dr. Vladimir Prebilič v Ukrajino popeljal močno delegacijo slovenskih občin
Slovenija kot članica EU aktivno sodeluje v programu U-LEAD z Evropo, ki je že šesto leto namenjen podpori širjenja znanj o lokalni samoupravi ter regionalnega in lokalnega razvoja v Ukrajini. V okviru tega sodelovanja, katerega vodilna tema je decentralizacija, je v tem tednu v Kijevu potekala mednarodna konferenca z naslovom »Mostovi zaupanja – trajnostno sodelovanje med občinami«.
V Ukrajino se je odpravilo 21 predstavnikov 11 slovenskih občin, ki v okviru program iščejo potencialna partnerstva z občinami v Ukrajini. Celotno slovensko delegacijo vodi dr. Vladimir Prebilič, župan občine Kočevje, kar je za slednjo zagotovo veliko priznanje tudi v mednarodnem merilu. Povezovanje na ravni lokalne samouprave namreč ne samo, da pomaga Ukrajini pri decentralizaciji države, temveč tudi napeljuje temelje za potencialno gospodarsko sodelovanje in izmenjavo znanj tako občin kot obeh držav. Ukrajina je kljub temu, da ni članica Evropske unije, razvijajoč se 45-milijonski trg, ki poseduje tudi ogromno tehničnega znanja na številnih področjih. Kijev pa postaja eno izmed pomembnejših kreativnih središč Vzhodne Evrope na področju digitalnih vsebin. Blagovna menjava med državama presega 300 milijonov evrov. Delegacija je poleg sestankov z različnimi ukrajinskimi občinami opravila tudi več razgovorov s predstavniki ambasade Republike Slovenije, ki ga vodi veleposlanik Tomaž Mencin.
Na tej ravni je bilo tako Kočevje prepoznano kot občina, ki je v zadnjem desetletju najbolj napredovala ravno na področju gospodarskega razvoja v odmaknjenih območjih in je kot taka lahko vzorčen primer, da decentralizacijske politike lahko prinašajo tudi dobre rezultate. Župan dr. Prebilič je tako z ukrajinsko partnersko občino Bucha, ki ima skoraj 60 000 prebivalcev, podpisal namero o sodelovanju med občinama v naslednjih letih na številnih področjih. Bucha bo namreč pod vodstvom dolgoletnega župana Anatolija Fedoruk Petroviča v neposredni bližini Kijeva razvijala tehnološki park, ki bi v prihodnjem desetletju lahko zagotovil več kot 80 000 delovnih mest za celotno regijo. V tem kontekstu tudi načrtujejo vzpostavitev večjega števila podjetniških inkubatorjev, kjer jim bodo zagotovo prav prišle tudi izkušnje iz Kočevja. Tako se v bodoče načrtuje kar nekaj vzajemnih obiskov na ravni strokovnih skupin tudi z namenom izmenjave znanja in izkušenj.
Podpis namere o sodelovanju.