Previdno pri prečkanju tirov!
Pravilo, da ima vlak vedno prednost, saj se veliko težje ustavi, naj bo v zavesti vseh, ki prečkajo tire na zavarovanih ali nezavarovanih prehodih, ali se kako drugače gibljejo ob progi. Nujno je upoštevati vso prometno signalizacijo, ki ureja promet na nivojskih prehodih. Prečkajte jih le, če ste se dobro prepričali, da se jim ne približuje vlak.
Prečkanje tam, kjer ni urejenega prehoda čez železniško progo, je prepovedano in še posebej nevarno. Zavedati se moramo, da lahko po progi kadar koli pripelje vlak. Zato progo vedno prečkajmo samo na za to določenih mestih. Proga nikakor ni sprehajališče, čeprav je morda pot po njej enostavnejša in krajša od druge poti.
Pešci in kolesarji, uporaba slušalk, telefona in drugih naprav zmanjša slišnost in vidnost vlaka. Zato naprav ne uporabljajte, ko prečkate progo.
Ob progi ali na tirih se je prepovedano zadrževati. Kljub temu da so vlaki in tiri zanimivi, naj ne bodo prizorišče za slikanje in izdelovanje filmčkov. Starši, o tem se pogovorite s svojimi otroki, saj je tako početje smrtno nevarno.
Tam, kjer so prehodi varovani z zapornicami ali polzapornicami, vedno upoštevajte znake redeče luči. Prehodom se približujte previdno in takoj ob prižigu rdečih luči vozilo ustavite. Če zaradi kakršnega koli razloga z vozilom obstanete na tirih, vozilo takoj zapustite in o tem nemudoma obvestite center za obveščanje ali policijo.
Posebna previdnost je potrebna na prehodih, ki so varovani zgolj z Andrejevim križem. Pred nivojskim prehodom obvezno ustavite, če je prometnemu znaku Andrejev križ dodan prometni znak Ustavi! V tem primeru prometna znaka označujeta nevarno mesto, kjer ni ustreznega pregleda zaradi objektov ali rastja ob nivojskem prehodu. Preden odločno prevozimo nivojski prehod, se moramo prepričati, da se vlak ne približuje.
Prometna pravila, ki veljajo na nivojskih prehodih ceste čez železniško progo:
- vlak ali drugo tirno vozilo, ki se premika po železniških tirih, ima prednost pred vsemi udeleženci cestnega prometa;
- voznik se mora prehodu približevati previdno in tako, da lahko varno ustavi pred prehodom;
- pred prehodom se mora udeleženec cestnega prometa ustaviti:
- ko svetlobni znaki naznanjajo prihod vlaka oz. da se bodo zapornice ali polzapornice začele spuščati;
- ko se zapornice ali polzapornice spuščajo ali so že spuščene;
- ko ustavlja promet pooblaščeni železniški delavec s predpisanim znakom;
- na nezavarovanem prehodu pa tudi, ko se prehodu približuje vlak, čeprav udeleženec cestnega prometa na to ni posebej opozorjen. Progo sme prečkati šele, ko se prepriča, da se prehodu ne približuje vlak;
- prepovedana je vzvratna vožnja na prehodu ceste čez železniško progo;
- voznik ne sme prehitevati ali začeti prehitevati drugega vozila, razen enoslednega vozila na prehodu ceste čez železniško progo
- prepovedana sta ustavitev in parkiranje na prehodu ceste čez železniško progo in na razdalji manj kot 15 m od najbližje železniške tirnice
- če vozilo obstane na železniški progi, ga mora voznik takoj odstraniti. Če tega ne more storiti, mora nemudoma obvestiti center za obveščanje ali policijo;
- če cesta vodi ob železniški progi, je ob srečevanju z vlakom predpisana uporaba zasenčenih žarometov