Zmanjševanje odpadkov v javnih ustanovah občine Kočevje
Občina Kočevje je konec lanskega leta na pobudo Vlade RS in Skupnosti občin Slovenije podpisala dogovor o zmanjšanju uporabe plastičnega pribora. Na javnih in internih prireditvah ali sestankih Občina Kočevje tako ne uporablja več plastičnega pribora v širšem pomenu besede, niti ne ponuja pijač v plastenkah. K podpisu enake zaveze so bili povabljeni tudi javni zavodi in podjetja Občine Kočevje, odziv pa je bil po pričakovanjih odličen, saj se je s pomočjo Komunale Kočevje prav vseh 22 ustanov odločilo za osnovne in tudi dodatne ukrepe na področju preprečevanja nastajanja odpadkov in ravnanja z odpadki.
Na Kočevskem smo lahko upravičeno ponosni na našo neokrnjeno naravo, čist zrak in čisto pitno vodo. To smo dolžni ohraniti tudi za prihodnje rodove, je ob skupnem podpisu dogovora povedal župan dr. Vladimir Prebilič. »Zavedamo se, da nas čaka še ogromno dela, a tudi s takšnimi malimi koraki, kjer vsakdo prispeva kolikor more, lahko pomembno napredujemo. Ob današnjem podpisu dogovora smo dorekli še kar nekaj sprememb in potrebnih ukrepov, predvsem pa pokazali zgled in voljo, da smo lahko vsi boljši in okolju prijaznejši.«
Dogovor o zmanjševanju uporabe plastičnega pribora v osnovi predvideva, da se ne nudi več plastičnih krožnikov, lončkov, jedilnega pribora in slamic, pijače pa naj se ponujajo v okolju prijazni, trajnostni embalaži. Tako Občina Kočevje kot ostale javne službe so se teh načel v preteklosti v veliki meri že držali, s podpisom dogovora želijo to še jasneje ozavestiti med zaposlenimi in strankami, predvsem pa opozoriti na nujnost zmanjševanja vsakovrstnih odpadkov s preprečevanjem enkratne uporabe izdelka, kot so npr. tudi papirnati lončki. Zato posebej opozarjajo na uporabo steklenic za vodo iz pipe, ki je v Kočevju visoke kakovosti. Pomemben poudarek bo tudi na izobraževanju zaposlenih o zmanjševanju in pravilnem odlaganju odpadkov, ki omogoča ponovno uporabo in recikliranje. Občina Kočevje je sicer med svojimi ukrepi zapisala še ukinitev plastičnih tankov z vodo v svojih prostorih, ukinitev plastičnih lončkov na avtomatu s kavo, nakup materialov v večjih pakiranjih z manj embalaže ali v okolju prijazni embalaži, nakup promocijskih materialov oz. daril izdelanih in pakiranih lokalno in okolju prijazno in zmanjševanje porabe papirja z digitalizacijo delovanja občinske uprave.
V okviru zmanjševanja embalaže je bil sprejet tudi dogovor, da na tržnici Kočevje in trgovini zakladi Kočevske v uporabi ne bo več plastičnih vrečk. Kupce tako spodbujajo k nakupovanju z lastnimi vrečkami in lastno embalažo, saj večino izdelkov ponujajo v rinfuzi in trajni ali povratni embalaži. K enakim ukrepom pozivajo vse ostale trgovine in pekarne v mestu. Pomembne spremembe načrtujejo tudi v Javnem zavodu za turizem in kulturo Kočevsko. Največji zalogaj je organizacija javnih prireditev in koncertov, kjer bodo uvedeni povratni kozarci.
Po podatkih Komunale Kočevje je bilo v občini Kočevje v lanskem letu ustvarjenih skoraj 7100 ton odpadkov. Embalaže je bilo zbrane za 930 ton, papirja 196 ton, stekla 264 ton, bioloških odpadkov pa 940 ton. V letu 2019 se je na več kot 600 ton, glede na predhodna leta kar za dvakrat, povečala količina kosovnih odpadkov, kar kaže, kako pogosto zavržemo stvari, ki so bodisi okvarjene in se jih v današnji družbi ne splača popravljati ali pa nam preprosto niso všeč in si lahko privoščimo nove. Večina odpadkov se uporabi kot surovina ali predela v surovino za termično izrabo, določen delež pa se še vedno odloži na odlagališču - to je danes okoli 30 % odpadkov, pred desetimi leti pa je ta delež znašal preko 95 %.
Podatki vsakoletne prostovoljske čistilne akcije Očistimo Kočevsko kažejo tudi drugo podobo naše družbe, v kateri posamezniki kljub vsej infrastrukturi še vedno brezvestno odlagajo odpadke v naravo. V lanskem letu se je v enem tednu akcije, v okviru katere je sodelovalo okrog 1000 prostovoljcev, nabralo za kar 22 ton odpadkov. Čistilna akcija bo letos potekala v okviru Dneva za spremembe in sicer v soboto, 28. marca, v primeru slabega vremena pa 4. aprila.
Povabilo k sodelovanju
Občina Kočevje vabi k podpisu dogovora vse zainteresirane organizacije in podjetja. S podpisom bodo dodane na seznam, Komunala Kočevje pa bo na voljo za pomoč pri uvajanju sprememb. Dogovor za podpis je v priponki spodaj.
Podpisniki pristopne izjave za zmanjšanje uporabe plastičnega pribora v občini Kočevje:
- Center ponovne uporabe Kočevje
- Gimnazija in srednja šola Kočevje
- Glasbena šola Kočevje
- Hydrovod
- Javni zavod za šport Občine Kočevje
- Javni zavod za turizem in kulturo Kočevje
- Knjižnica Kočevje
- Kočevski les
- Komunala Kočevje
- Lekarna Kočevje
- Ljudska univerza Kočevje
- Občina Kočevje
- OŠ Ljubo Šercer
- OŠ Ob Rinži
- OŠ Stara Cerkev
- OŠ Zbora odposlancev
- Podjetniški inkubator Kočevje
- Pokrajinski muzej Kočevje
- RC Kočevje Ribnica
- Tržnica Kočevje
- Vrtec Kočevje
- Zadruga zakladi Kočevske
- Zdravstveni dom Kočevje