Na obisku je bil športna enota Slovenske vojske
Na obisku je bil športna enota Slovenske vojske
Ministrstvo za obrambo RS je zagotovo eden največjih podpornikov vrhunskega športa v Sloveniji, saj na podlagi uresničevanja »Sporazuma o zaposlovanju vrhunskih športnikov in trenerjev« podpisanega med Ministrstvom za obrambo, Ministrstvom za notranje zadeve, Ministrstvom za finance, Ministrstvom za šolstvo in šport ter OKS zaposluje do 70 vrhunskih športnikov in trenerjev (Policija do 25, Carina do 15), ki so pripadniki športne enote.
Trenutno je v Šporni enoti SV zaposlenih 62 vrhunskih športnikov/ic in trenerjev (56 športnikov in 6. trenerjev).
Letošnje leto bo prišlo oz že prihaja do precejšnje menjave športnikov in trenerjev, saj se bo v športni enoti zamenjalo oz. na novo zaposlilo kar 20 % enote. Starejši športniki zaključujejo svoje uspešne kariere in prepuščajo mesta mlajšim športnikom in športnicam, ki bodo nadaljevali z odličnimi nastopi in vrhunskimi uvrstitvami Slovenije doma in na tujem.
Športniki poleg vrhunskih uvrstitev na civilnih tekmovanjih najvišjega ranga kot so olimpijske igre in svetovna prvenstva, uspešno zastopajo barve Slovenske vojske na vojaških športnih tekmovanjih v okviru CISM-a (Mednarodni svet za vojaški šport) in tako skrbijo za promocijo SV tako doma kot v tujini. Se pa športniki radi udeležijo tudi na raznih promocijskih aktivnosti SV kot so »promocija vojaškega poklica«, dnevi odprtih vrat, razni sejmi in humanitarni projekti tako tudi preko teh aktivnosti poskrbijo za promocijo vojaškega poklica in same Slovenske vojske.
Letošnja najpomembnejša tekma za tretjino vseh športnikov zaposlenih v Slovenski vojski so bile Olimpijske igre v Riu v Braziliji. Iger v Braziliji se je udeležilo 21 pripadnikov MORS zaposlenih v športni enoti Slovenske vojske, kar je več kot tretjino olimpijske reprezentance. Naši športniki so v Riu osvojili 2 medalji (srebrno in bronasto) in še 6 (skupaj 8) finalnih uvrstitev, kar je velik uspeh za naše pripadnike. Ostali športniki-ce so nastopili v skladu z letošnjimi rezultati in pričakovanji.
Danes je bilo z nami 26 športnikov in športnic in kar tretjina med njimi je avgusta nastopila na najpomembnejši tekmi v Braziliji.
KLEMEN BAUER – biatlon
- 2. mesto, svetovno prvenstvo letni biatlon - zasledovanje, Tjumen 2014,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo letni biatlon - mešana štafeta, Tjumen 2014,
- 5. mesto, svetovni pokal – zasledovalno, Kontiolahti 2013/2014,
- 6. mesto, olimpijske igre – štafeta, Soči 2014,
- 4. mesto, olimpijske igre - sprint, Vancouver 2010,
- 9. mesto, olimpijske igre – zasledovalno, Vancouver 2010,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo – mešana štafeta, Ruhpolding 2012,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo – posamično, Ruhpolding 2012,
VLORA BEĐETI – judo
- 3. mesto, svetovno prvenstvo – članice, Rio De Janeiro 2013,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo – mladinke, Agadir 2010,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo – mladinke, Pariz 2009,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Dunaj 2010,
- 1. mesto, Grand Slam, Baku 2014,
- 1. mesto, svetovni pokal, Bukarešta 2010,
- 1. mesto, svetovni pokal, Apia 2011,
- 2. mesto, svetovni pokal, Budimpešta 2010,
- 1. mesto, European open, Lizbona 2013,
- 3 x 3. mesto, svetovni pokal, Budimpešta, Varšava, Istanbul 2012,
- 1. mesto, sredozemske igre, Mersin 2013.
SAŠO BERTONCELJ – gimnastika, konj z ročaji
- 2 x 2. mesto, svetovni pokal, Ljubljana, Osijek 2016,
- 2 x 3. mesto, svetovni pokal, Doha, Cottbus 2016,
- 1. mesto, evropske igre, Baku 2015
- 1. mesto v skupnem seštevku tekem svetovnega pokala 2013,
- 1. mesto v skupnem seštevku tekem svetovnega pokala 2012,
- 2. mesto v skupnem seštevku tekem svetovnega pokala 2011,
- 2 x 3. mesto, evropsko prvenstvo 2010 (Birmingham), 2014 (Sofija),
- 8 zmag na tekmah svetovnega pokala,
- 4. mesto, svetovno prvenstvo Nanning 2014,
- 1. mesto, sredozemske igre, Mersin 2013.
LUKA BOŽIČ - kajak-kanu (C-2 in C-1 slalom)
C-2
- 7. mesto, olimpijske igre, Rio de Jainero 2016,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo-C2, Liptovski Mikulaš 2016
- 8. mesto, olimpijske igre, London 2012,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo-C2, Deep Creek 2014,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo-spust sprint, Solkan 2013,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo-spust sprint, Solkan 2013,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo, Bratislava 2011,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Dunaj 2014,
- 2 x 1. mesto, evropsko prvenstvo-U23, Banja Luka 2011, Solkan 2012,
- 1. mesto, svetovni pokal, Praga 2011, London 2014,
- 2. mesto, svetovni pokal-skupni seštevek 2013.
C-1
- 3. mesto, svetovno prvenstvo-C1 ekipno, Lee Valley 2015,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo-C1 ekipno, Deep Creek 2014,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo U23, Sydney 2014,
- 4. mesto, svetovno prvenstvo U23, Liptovsky Mikulaš 2013,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo-ekipno, Dunaj 2014.
SIMON BRUS – kajak in kanu
- 2 X 3. mesto, svetovni pokal – ekipno slalom, Praga, Liptovski Mikulaš 2016,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo za ml. člane, Solkan 2012,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo - ekipno slalom, Seu d Urgel 2011,
- 1. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – ekipno sprint, Opava 2011,
- 1. mesto, evropsko mladinsko prvenstvo – posamično slalom, Banja Luka 2011,
- 1. mesto, evropsko mladinsko prvenstvo - ekipno slalom, Banja Luka 2011,
- 1. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – posamično slalom, Francija 2010,
- 2. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – posamično slalom, Francija 2010,
- 1. mesto, mladinske olimpijske igre - slalom, Singapur 2010.
TOMAŽ ČOPI – trener jadranje (470)
- Udeleženec Olimpijskih iger, Atlanta 1996, Sydney 2000, Atene 2004
- 2. mesto, svetovno prvenstvo, Palma de Mallorca 1998,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo, Split 1998,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo 1999,
- 1. mesto, mediteranske igre, Bari 1997,
- 3. mesto, Mediteranske igre, Almeria 2005,
- 1. mesto, svetovni pokal 1998,
- 3. mesto, svetovni pokal 1999,
- 4. mesto, Svetovno prvenstvo, Melbourne 1999,
- 6. mesto, Svetovno prvenstvo 1997.
RAJMOND DEBEVEC – strelstvo
- 1. mesto, olimpijske igre, MK puška 3 x 40, Sydney 2000,
- 3. mesto, olimpijske igre, MK puška 3 x 40, Peking 2008,
- 3. mesto, olimpijske igre, MK puška 50 leže, London 2012,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo, VK puška 3 x 40, Lahti 2002,
- svetovni rekorder z MK puško 3 x 40 (1186 krogov),
- trikratni svetovni vojaški prvak, Thun 2005, Rena 2006, Boden 2008,
- šestkratni evropski prvak,
- 5 x skupni zmagovalec svetovnega pokala z MK puško v trojnem položaju,
- 27 zmag na tekmah za svetovni pokal.
GAŠPER FISTRAVEC – veslanje
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Varese 2012,
- 3. mesto, svetovni pokal, München 2009,
- 3. mesto, svetovni pokal, Luzern 2009,
- 6. mesto, evropsko prvenstvo, Poznan 2007,
- 7. mesto, svetovno prvenstvo, Poznan 2009,
- 7. mesto, evropsko prvenstvo, Plovdiv 2011, Sevilla 2013,
- 13. mesto, olimpijske igre, Peking 2008.
- 1. mesto, mladinsko svetovno prvenstvo, Banyoles 2004,
FILIP FLISAR – alpsko smučanje, smučarski kros
- 1. mesto, svetovni pokal, Švedska 2016,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo, Kreischberg 2014/2015,
- 1. mesto, svetovni pokal – skupno, 2011/2012,
- 1. mesto, svetovni pokal, Telluride 2012/2013,
- 1. mesto, svetovni pokal, Alpe d'Huez 2011/2012,
- 1. mesto, svetovni pokal, Bischofswiesen 2011/2012,
- 1. mesto, svetovni pokal, Grindelwald 2011/2012,
- 6. mesto, olimpijske igre, Soči 2014,
- 8. mesto, olimpijske igre, Vancouver 2010.
KLEMEN GERČAR – motokros (MXGP) - poškodba
Sezona 2013:
- Svetovni prvak v razredu MX3,
- 5 x prvak Slovenije,
- najboljši moto športnik Slovenije za sezono 2013 (po izboru AMZS).
Sezona 2012:
- 4. mesto, svetovno prvenstvo MX3 – skupno,
- 1. mesto, dirka svetovnega prvenstva, Orehova vas (Slovenija),
- 2. mesto, evropski pokal narodov (reprezentanca Slovenije),
- najboljši moto športnik Slovenije za sezono 2012 (po izboru AMZS).
Prejšnje sezone (odmevnejši rezultati):
- 2. mesto, evropsko prvenstvo MX2, Hrvaška 2008,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo – mladinci, 2007,
- 4. mesto, evropski pokal narodov (reprezentanca Slovenije).
HRVAT RAJKO – veslanje
- 4. mesto svetovno prvenstvo, Nizozemska, 2016
- 2. mesto svetovno prvenstvo, Francija, 2015.
- 3. mesto evropsko prvenstvo, Nemčija, 2016,
- 3. mesto evropsko prvenstvo, Poljska, 2015,
- 1. mesto svetovni pokal, Varese (Italija), 2016,
- 2. mesto svetovni pokal, Bled, 2015,
- PRVI Slovenec v zgodovini - državni prvak v obeh kategorijah posamično (2014),
PETER KAUZER - kajak na divjih vodah – slalom (K-1)
- 2. mesto, olimpijske igre, Rio de Janiero, 2016,
- 1. mesto, svetovni pokal, Tacen 2016,
- 3. mesto, svetovni pokal, La Seu D'urgell 2016,
- 1. mesto, skupni seštevek svetovnega pokala 2015,
- 4. mesto, svetovno prvenstvo, Lee Valley 2015,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo, Bratislava 2011, Seu d'Urgell 2009,
- 1. mesto, skupni seštevek svetovnega pokala 2009,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo, Bratislava 2010,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo, ekipna tekma, Seu d'Urgell 2011,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo, Tacen 2005, Lyptovski Mikulas 2007,
- 6. mesto, olimpijske igre, London 2012.
NINA KOLARIČ – atletika, skok v daljino
- udeleženka olimpijskih iger, Peking 2008,
- 4. mesto, evropsko dvoransko prvenstvo, Torino 2009,
- 2. mesto, sredozemske igre, Mersin 2013,
- 3. mesto, sredozemske igre, Pescara 2009,
- 8. mesto, evropsko prvenstvo, Debrecen 2007 – U23,
URŠA KRAGELJ – kajak na divjih vodah – slalom (K-1)
- 9. mesto, olimpijske igre, Rio de Janiero 2016,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo, Liptovski Mikulaš 2016,
- 2 X 3. mesto, svetovno prvenstvo (ekipno) Tacen 2010, Praga 2013,
- 1. mesto, svetovni pokal-skupni seštevek, 2012,
- 1. mesto, svetovni pokal, Seu d'Urgell, 2012,
- 4. mesto, svetovno prvenstvo-ekipno, London 2015,
- 4. mesto, svetovno prvenstvo-ekipno, Deep Creek 2014,
- 2 x 3. mesto, svetovni pokal, Tacen 2011, Bratislava 2012,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Bratislava 2010,
- 5. mesto, evropsko prvenstvo, Markkleeberg 2015,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo-mlajše članice, Solkan 2008,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo-mladinke, Solkan 2006,
VERONIKA MACAROL – jadranje (470)
- 6. mesto, olimpijske igre, Rio de Jainero 2016,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Mallorca 2016,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo, Arhus 2015,
- 3. mesto, svetovni pokal, Weymounth 2015,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Atene 2014,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo, Santander 2014,
- 5. mesto, sredozemske igre, Mersin 2013,
- 4. mesto, svetovni pokal, Miami 2014,
- 2. mesto, evropski pokal, Gardsko jezero 2013,
- 3. mesto, evropski pokal, Medemblik 2013,
ROBERT MARKOJA – strelstvo
- 1. mesto, svetovno prvenstvo, samostrel 30 metrov, Zwevegem 2003,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo, ekipno, MK 3 x 40, Osijek 2009,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo, samostrel 30 metrov, Thaon Les Vosges 2005,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo, VK 3 x 20 standard, Munchen 2010,
- 3. mesto, svetovno vojaško prvenstvo, VK 3 x 20 standard, Boden 2008,
- 2. mesto, svetovne vojaške igre, ekipno, 3 x 40, Rio de Janeiro 2011,
- 3. mesto, svetovne vojaške igre, 3 x 40, Rio de Janeiro 2011,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo – VK 3 x 20 standard, Osijek 2009,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo, samostrel 30 m, Agerital 2011.
TINA MRAK – jadranje (470)
- 6. mesto, olimpijske igre, Rio de Jainero 2016
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Mallorca 2016,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo, Arhus 2015
- 3. mesto, svetovni pokal, Weymounth 2015,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Atene 2014,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo, Santander 2014,
- 2. mesto, evropski pokal, Riva del Garda 2013,
- 1. mesto, evropski pokal, Medemblik 2013,
- 5. mesto, sredozemske igre, Mersin 2013,
- 2. mesto, evropsko prvenstvo, Largs 2012,
- udeleženka olimpijskih iger, London 2012,
JURE PANTAR – taekwando
- 3. mesto, Svetovne vojaške igre, Mungyeong 2015,
- 7. mesto, evropske igre, Baku 2015
- 2. mesto evropsko prvenstvo, Baku 2014,
- 1. mesto, svetovni pokal G2, Las Vegas 2013,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo za ml. člane, Kharkov 2010,
MIHA PODGORNIK – biatlon trener
- 3. mesto, Jungle Marathon Brazil 2015 – 260km,samooskrbno tekmovanje,
- 4. mesto, Belgrade Ultramarathon 2013 – tek 24 ur - 210km,
- 5. mesto, Südtirol Ultrarace 2013 - 121km, 7000 + nadmorske višine,
- 21. mesto, Spartathlon 2014 – 246,8 km,
- Transiceland – 500km, prečenje Islandije s smučmi, april 2016
NUŠA RAJHER – taekwondo
TKD WTF (olimpijski slog):
- 5. mesto, svetovno prvenstvo, Rusija 2015,
- 3. mesto, svetovne vojaške igre, Mungyeong 2015,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo, Mehika 2013,
- 7. mesto, olimpijske igre, London 2012,
- 2. mesto, svetovno vojaško prvenstvo, Kanada 2010,
- 3. mesto, svetovne vojaške igre, Rio de Janeiro 2011,
- 6 x 1. mesto, svetovni A pokal (2009 – 2011),
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Rusija 2010,
- 10 zmag na tekmah svetovnega pokala.
TKD ITF:
- 2 x 1. mesto, svetovno prvenstvo,
- 2 x 1. mesto, evropsko prvenstvo TKD ITF.
BARBARA ŠPILER – atletika (kladivo)
- 2. mesto, evropsko prvenstvo-mlajše članice, Finska 2013,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo-mladinke, Tallin 2011,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo-mladinke, Moncton (Kanada) 2010,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo mladih, Italija 2009,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo mladih, Češka 2007,
- 4. mesto, evropsko prvenstvo-mladinke, Poljska 2008,
- 16. mesto, evropsko prvenstvo, Helsinki 2012,
- udeleženka olimpijskih iger, London 2012 in svetovnega prvenstva, Moskva 2013.
SAŠO TALJAT – kajak-kanu (C-2 slalom)
- 7. mesto, olimpijske igre, Rio de Jainero 2016
- 2. mesto, evropsko prvenstvo-C2, Liptovski Mikulaš 2016,
- 8. mesto, olimpijske igre, London 2012,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo-C2, Deep Creek 2014,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo, Seu d'Urgell 2009,
- 3. mesto, evropsko prvenstvo, Dunaj 2014,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo, Bratislava 2011,
- 8. mesto, evropsko prvenstvo, Bratislava 2010,
- 2 x 1. mesto, evropsko prvenstvo-U23, Banja Luka 2011, Solkan 2012,
- 1. mesto, svetovni pokal, Praga 2011, London 2014,
- 2. mesto, svetovni pokal-skupni seštevek točkovanja tekem, 2013,
- 3. mesto, svetovni pokal-skupni seštevek točkovanja tekem, 2012.
TJAŠA VOZEL – plavanje
- udeleženka olimpijskih iger, London 2012 in Rio de Janiero 2016,
- 3. mesto, sredozemske igre, Mersin 2013,
- 8. mesto, evropsko prvenstvo (kratki bazen), Chartres 2012,
- polfinalistka svetovnega prvenstva (kratki bazen), Doha 2014,
- finalistka mladinskega svetovnega prvenstva (Peru 2011), mladinskih olimpijskih iger (Singapore 2010)
JOŠT ZAKRAJŠEK – kajak na mirnih vodah (K1)
- 1. mesto, svetovni pokal-maraton kratka razdalja, Bohinj 2014,
- 2 x 9. mesto, svetovno prvenstvo -1000 m in 5000 m, Duisburg 2013,
- 4. mesto, evropsko prvenstvo-1000 m, Montemor-o-Velho 2013,
- 5. mesto, evropsko prvenstvo-5000 m, Montemor-o-Velho 2013,
- 2. mesto, sredozemske igre-1000 m, Mersin 2013,
- 6. mesto, evropsko prvenstvo-1000 m, Zagreb 2012,
- 6. mesto, evropsko prvenstvo-5000 m, Zagreb 2012,
- 2. mesto, svetovni pokal-5000 m, Moskva 2012,
- 3. mesto, svetovni pokal-500 m, Moskva 2012.
MATEJ ŽAGAR – spidvej
- 1. mesto, GP Series, Tampere (Finska) 2014, Gorzow 2015,
- 2. mesto, GP Series, Praga 2006, Bydgoszcz, Stockholm 2013, Gorzow 2014,
- 3. mesto, GP Series, Krško 2005, Wroclaw 2006, Praga 2014,
- 1. mesto, Grand Prix Challenge, Lonigo 2014,
- 2. mesto, Grand Prix Challenge, Goričan 2012,
- evropski prvak (2002, 2004 in 2008),
- 5. mesto v skupnem seštevku dirk za naslov svetovnega prvaka (GP) 2014,
- 7. mesto v skupnem seštevku dirk za naslov svetovnega prvaka (GP), 2006, 2013.
NEJC ŽNIDARČIČ – kajak na divjih vodah – spust (K-1)
- 1. mesto, svetovno prvenstvo – sprint ekipno, Banja Luka 2016,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo – sprint ekipno, Valtellina 2014,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo – sprint, La Plagne 2012,
- 1. mesto, svetovno prvenstvo – spust, Augsburg 2011,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo – spust ekipno, Banja Luka 2016,
- 2 X 2. mesto, svetovno prvenstvo – sprint (posamično, ekipno), Dunaj 2015,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo – sprint, Valtellina 2014,
- 2. mesto, svetovno prvenstvo – sprint, Solkan 2013,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo – sprint (ekipno C2) Dunaj 2015,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo – spust, La Plagne 2012,
- 3. mesto, svetovno prvenstvo – spust ekipno, Solkan 2013,
- 1. mesto, evropsko prvenstvo – sprint, Valtellina 2009, Trnovo ob Soči 2013, Banja Luka 2015,
- 25. medalj na tekmah svetovnega pokala,
- Proglašen za najboljšega kajakaša leta 2012, 2015.