Gasilska zveza Kočevje je gostila usposabljanje za predsednice in namestnice komisij za delo s članicami v gasilskih zveza in gasilskih regijah
Svet članic Gasilske zveze Slovenije je 15. marca 2025 v Šeškovem domu organiziral usposabljanje za predsednice in namestnice komisij za delo s članicami v gasilskih regijah in gasilskih zvezah.
Po jutranji dobrodošlici je Jasmina Vidmar, predsednica Sveta članic GZS pozdravila goste in udeleženke usposabljanja. Dobrodošlico in uspešno delo nam je zaželel tudi Gregor Košir, župan Občine Kočevje. Poudaril je, da se Občina Kočevje zaveda pomena prostovoljnega dela gasilcev in gasilk, kako pomembno je vlagati v kader, opremo in tehniko ter zagotoviti občanom ustrezno varnost.
Zbrane sta nagovorila tudi Bojan Kocjan, predsednik regije Ljubljana II in Zvonko Glažar, poveljnik Gasilske zveze Slovenije. Slednji je poudaril, da so Kočevje in kočevski gasilci vzgled za slovensko gasilstvo. Omenil je, da je bila 18. mladinska gasilska olimpijada v Kočevju leta 2011 temelj, na katerem se je gradila izvedba gasilske olimpijade v Celju leta 2022.
Nagovoril nas je tudi Leon Behin, generalni direktor Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje in predsednik GZ Kočevje. V svojem predavanju nam je predstavil sodelovanje gasilcev v sistemu zaščite, reševanja in pomoči. Poudaril je, da smo gasilci, vključeni v sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, del 3. stebra sistema nacionalne varnosti. Organiziranost gasilstva v Sloveniji je unikum z evropskega in svetovnega vidika v sistemu zaščite, reševanja in pomoči, saj kar 70 odstotkov sistema sestavljamo prostovoljci.
V nadaljevanju nam je Igor Kalinič, poveljnik GZ Kočevje, predstavil potek intervencije "Melamin 2022", kjer je zaradi mešanja dveh kemikalij prišlo do silovite eksplozije, ki se je razvila v požar. Vzporedno nam je predstavil tudi operativno vajo, ki so jo člani PGD Kočevje izvedli v obliki podobnega scenarija za usposabljanje leta 2017.
Sledila je tema o varovanju kulturne dediščine v primeru elementarnih nesreč, ki jo je predstavila Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje in gasilka. Predstavila je vsebino mednarodnega projekta ProteCH2save, kako rešujemo kulturno dediščino, jo popišemo, razvrstimo in začasno shranimo. Vse delo pa poteka v sodelovanju kustosa in vodje intervencije.
Strokovnemu delu so sledile minute za sprostitev, za katere je z igranjem in prepevanjem poskrbel naš glasbenik in restavrator Roman Zupančič. Usposabljanje se je zaključilo z ogledom razstav v Pokrajinskem muzeju pod strokovnim vodstvom. Srečanja se je udeležilo 113 gasilk iz celotne Slovenije, ki so iz našega mesta odšle s prijetnimi vtisi, polne novih znanj in spoznanj.
Romana Marinč, vgč org. II. St
Predsednica komisije za delo s članicami regije LJ II