Srečanje ministra z županjami in župani na temo učinkovite dolgotrajne oskrbe v lokalni skupnosti
Zakon o dolgotrajni oskrbi uvaja obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, ki zagotavlja pravice do različnih oblik oskrbe, bodisi na domu bodisi v institucijah. Financiranje sistema temelji na prispevku 2 % od plače oziroma 1 % od pokojnine. V luči teh sprememb je minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac 10. februarja 2025 organiziral srečanje z županjami in župani slovenskih občin v Kongresnem centru Brdo pri Kranju.
Namen srečanja je bil izmenjava izkušenj in iskanje rešitev za učinkovito vzpostavitev lokalnih mrež dolgotrajne oskrbe. Minister Maljevac je v uvodnem nagovoru izpostavil pomen sodelovanja med državo in lokalnimi skupnostmi pri zagotavljanju dostopnih in kakovostnih storitev za starejše in osebe z dolgotrajnimi potrebami. V prvem panelu je sodeloval tudi župan občine Kočevje Gregor Košir, skupaj z županom občine Celje Matijem Kovačem in županom občine Hrastnik Markom Funklom. Poudarili so pomen prilagajanja storitev specifičnim potrebam lokalnih skupnosti ter izzive, s katerimi se soočajo pri zagotavljanju ustreznih virov in kadrovskih kapacitet.
Košir je še posebej izpostavil lokalne specifike, izrazil zaskrbljenost glede pomanjkanja kadrovskih virov in potrebo po dodatnem usposabljanju strokovnjakov, da bi zagotovili kakovostno oskrbo za vse uporabnike. Pri ustreznem izobraževanju kadra se bo tako Občina Kočevje obrnila na ministrstvo za izobraževanje, z željo da bi nam ponudili vsaj del šolskega programa. »V kolikor za to ne bo posluha pa bomo sami sofinancirali prekvalifikacije delavcev oz. izvedbo potrebnih Nacionalnih poklicnih kvalifikacij ter vse skupaj vezali na obveznost zaposlitve v novem zavodu za dolgotrajno oskrbo. Najverjetneje v tesnem sodelovanju z SŠ Kočevje ali Ljudsko univerzo,« je podrobneje pojasnil kočevski župan.
Občine so tiste, ki bodo morale vzpostaviti sistem dolgotrajne oskrbe na domu, je na Brdu pojasnil minister Maljevac. Občina Kočevje je v ta namen že v lanskem letu sprejela in uveljavila Odlok o ustanovitvi Javnega zavoda za pomoč in oskrbo na domu Kočevje, ki ga bo sedaj prekvalificirala v Zavod za dolgotrajno oskrbo. Ta bo zagotavljal različne storitve dolgotrajne oskrbe na domu, fizioterapijo, delovno terapijo, pomoč in podporo in tudi druge storitve za čim bolj samostojno življenje uporabnikov. Zavod bo glede na zastavljeno časovnico pripravljen za začetek opravljanja prvih storitev na področju oskrbe na domu predvidoma maja 2025, medtem ko bomo s 1. julijem pričakovali tudi prve odločbe CSD-ja glede pravic iz zakona o dolgotrajni oskrbi. Prehod in s tem širitev storitev bo potekal postopoma, javnost pa bomo o aktivnostih pravočasno obveščali.
Foto: Bor Slana/STA